Nem üres fenyegetőzés: tényleg lelőttek egy kínai drónt a tajvaniak
Az amerikai haditengerészet által rendelkezésre bocsátott kézi fotón a USS Antietam (CG-54) a Tajvani-szoros nemzetközi vizein végrehajtott műveleteket mutatja, 2022. augusztus 28-án (kiadva 2022. augusztus 29-én). A bevetésre Nancy Pelosi amerikai házelnök 2022. augusztus 02-i tajvani látogatását követően kerül sor, ami fokozta a feszültséget az USA és Kína között. Kína Pelosi látogatására válaszul katonai gyakorlatokat tartott Tajvan környékén. EPA/US NAVY / HANDOUT
A tajvani hadsereg csütörtökön először lőtt le egy azonosítatlan civil drónt, amely a kínai partok közelében lévő sziget légterébe hatolt be, miután a kormány kemény intézkedéseket ígért az ilyen behatolások számának növekedése ellen.
Peking, amely a tajpeji kormány tiltakozása ellenére sajátjának tekinti Tajvant, a múlt hónap eleje óta hadgyakorlatokat tart a sziget körül. Ez a válaszuk Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház elnökének tajpeji látogatására. Tajvan kijelentette, hogy nem fogja Kínát provokálni vagy fokozni a feszültséget, de az utóbbi időben különösen felháborította, hogy kínai drónok többször is a Tajvan által ellenőrzött, Kína partjaihoz közeli szigeteket bombázták – írja a Reuters.
A kínai Hsziamen és Kvangcsou városokkal szemben fekvő, Tajvan ellenőrzése alatt álló Csinmen szigetcsoport védelmi parancsnoksága egy közleményben tudatta, hogy a drón dél körül lépett be a Lion-sziget feletti korlátozott légtérbe. A szigeten lévő csapatok megpróbálták figyelmeztetni, de eredménytelenül, ezért lelőtték, a maradványok pedig a tengerben landoltak – tették hozzá.
Tajvan kedden adott le először figyelmeztető lövéseket egy drónra, nem sokkal azután, hogy Caj Jing-ven elnök “határozott ellenintézkedésekre” utasította a hadsereget az általa kínai provokációknak nevezett lépésekkel szemben.
“Nincs miért felháborodni”
Csiu Csü-cseng, a tajvani szárazföldi ügyek tanácsának helyettes vezetője újságíróknak azt mondta, hogy Tajvannak megvan a jogi felhatalmazása arra, hogy “szükséges védelmi intézkedéseket” hozzon, mivel kínai repülőgépek nem léphetnek be Csinmen légterébe. Ezek az intézkedések magukban foglalják a repülőgépek távozásra vagy leszállásra kényszerítését.
Csütörtökön korábban a fegyveres erőkhöz szólva Caj azt mondta, hogy Kína drónokkal és más “szürke zónás” taktikákkal próbálja megfélemlíteni Tajvant – idézte hivatalának közleménye.
Caj ismét hangsúlyozta, hogy Tajvan nem fog vitákat provokálni, de ez nem jelenti azt, hogy nem fog ellenlépéseket tenni – tette hozzá a nyilatkozat. Utasította továbbá a nemzetvédelmi minisztériumot, hogy időben hozza meg a szükséges és határozott ellenintézkedéseket a nemzetbiztonság védelme érdekében.
“A hadsereg félelem nélkül és szilárd bizalommal őrzi az országot.”
Tajvan azóta ellenőrzi Csinment, amely a legközelebbi pontján néhány száz méterre van kínai területtől, hogy a legyőzött Kínai Köztársaság kormánya 1949-ben Tajpejbe menekült, miután a polgárháborút elveszítette Mao Ce-tung kommunistáival szemben.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén